مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

همه پوش، همه‌جا پوش، خوش پوش

همه پوش، همه‌جا پوش، خوش پوشدر دنياي امروز اگر كسي خواست رستم با يك دست اسلحه باشد، بي‌ترديد سراغ شلوار جين مي‌رود چون در موقعيت‌هاي مختلف، در محل كار، دانشگاه، پيك‌نيك، سفر، خريد و حتي ميهماني مي‌توان با شلوار جين حضور پيدا كرد. شلوار جين پس از ۶۰ سال حضور چشمگير و پررنگ در ميان انواع پوشاك، اين روزها تبديل به يونيفرم موجه و قابل قبولي شده كه مي‌توان در بيشتر موقعيت‌هاي كاري و خانوادگي ( به جز عروسي، مهماني شب و افتتاحيه نمايشگاه سالانه نقاشي ) پوشيد. شلوار جين هر چند به‌طور ثابت وارد سبد خريد خانواده‌ها شده و آمار فروش آنچناني در سطح جهان دارد ولي فقط نزديك به ۶۰ سال از كاربرد عمومي و رونق شلوار جين در ميان جوانان مي‌گذرد. آمريكايي‌ها در سال ۲۰۰۴، ۱۴ ميليارد دلار صرف خريد شلوار جين كردند در حالي كه گرايش جوانان و نوجوانان به شلوار جين از سال ۱۹۵۰ ميلادي آغاز شد و پيش از آن لباس كار محسوب مي‌شد.
● ابتداي جين
جنس شلوار جين از پارچه كتان است و سرچشمه تاريخي آن، شهري در نزديكي تورين ايتاليا شناخته شده است. در سال‌هاي ۱۶۰۰ ميلادي نيروهاي دريايي ايتاليا از اين نوع شلوار به عنوان يونيفرم استفاده مي‌كردند. شلوار جين در آن زمان پوشاك مناسبي براي سربازان بود كه بتوانند در موقعيت‌هاي مختلف و هواي سرد و گرم بپوشند. پاچه‌هاي شلوار جين به راحتي بالا مي‌رفت تا از باتلاق‌ها عبور كنند و گل‌ولاي هم به راحتي از آن پاك مي‌شد. در سال ۱۸۵۰ ميلادي يك تاجر آلماني به نام لوي استراوس شلوار‌هاي جين آبي با نام « ليوايز» را به كارگران معدن كاليفرنيا مي‌فروخت. لوي استراوس، موسس ليوايز، مارك مشهور شلوار جين است كه هنوز بيشترين بازار جهاني را در اختيار دارد و در تمام دنيا با نام توليدكننده شلوار جين خوب شناخته شده است. روزي يكي از مشتريان لوي به نام ژاكوب به او پيشنهاد كرد كه شلوار جين‌هاي تازه‌اي توليد كنند. ژاكوب خياط بود و فهميده بود كه جيب‌هاي شلوار جين زود پاره مي‌شود، به همين دليل به لوي استراوس پيشنهاد كرد كه در جاي جيب‌ها و زيپ‌ها ميخ‌هاي مسي بكوبند. با ابتكار ژاكوب نسل شلوارهاي جين آمريكايي كه شكل و شمايلي شبيه جين‌هاي امروزي دارند، متولد شد. مصرف‌كنندگان اوليه شلوار جين كارگران كارخانه‌ها بودند. در سال ۱۹۵۰ ميلادي جوانان و نوجوانان شلوار جين را به عنوان نماد مبارزه با اجتماع و نوعي بي‌هنجاري انتخاب كردند. در آن زمان پوشيدن شلوار جين چنان بي‌هنجاري‌اي محسوب مي‌شد كه برخي سالن‌هاي سينما و رستوران‌ها از پذيرفتن جين‌پوش‌‌ها خودداري مي‌كردند. در دهه ۷۰ پوشيدن شلوار جين بيشتر مقبوليت يافت و در دهه ۸۰ يك مد غالب و يك پوشش رايج در آمريكا شد. در طول اين مسير و تا رسيدن به محبوبيت عمومي شلوارهاي جين يك تحول عمده داشتند. در نيمه دهه ۶۰ كارخانه‌هاي بافت كتان با يك تكنولوژي تازه به نام سنگ شور آشنا شدند كه با بالابردن استحكام پارچه‌هاي كتان، بازار جهاني اين پارچه‌ها را گسترده‌تر كرد.
● مد جين، جين مد
شلوار جين دنياي مدي متعلق به خودش دارد و هر فصل و هر ماه مدل تازه‌اي از شلوار جين وارد بازار مي‌شود و جوان‌هاي مشتاق مد به سوي شلوارهاي تازه رسيده مي‌دوند. نخستين مدل‌هاي شلوار جيني كه دوخته شدند، شلوارهاي گشادي بودند. با ابتكار كارخانه ليوايز مدل‌هاي ديگر شلوار جين طراحي و دوخته شدند. هم‌اكنون ۱۵ مدل و فرم ثبت شده و شناخته شده شلوار جين وجود دارد كه نمونه‌هاي آن «بگي»، «بوي كات»، « راسا»، «گشاد» و... هستند. هر سال هم مد تازه، مدل جديدي از شلوار جين را به جين‌دوستان معرفي مي‌كند. مانند برخي لباس‌ها كه كلاسيك و هميشه جذاب هستند، مدل كلاسيك شلوار جين هم هميشه مشتريان خاص و فرم شكيلي دارد. يكي از نشانه‌هاي بارز موفقيت جين در جلب تمام توجه‌ها و تصاحب بازارهاي جهاني، توجه بيشتر طراحان لباس به اين نوع پوشاك است. تنها طراحان لباس‌هاي اسپورت و جوانانه مانند ليوايز، تامي هيلفيگر و لاكوست نيستند كه به طراحي مدل‌هاي تازه شلوار جين روي آوردند بلكه در آلبوم طراحان لباس‌هاي رسمي چون ايوسن‌لورن هم مي‌توانيم شلوار جين را ببينيم.
● مردانه يا زنانه
جين با همه اسپورت بودنش از همان ابتداي تاريخ تولدش براي زنان و مردان فرم جداگانه داشت. در دوران جنگ جهاني دوم كه بيشتر كارگران از شلوار جين استفاده مي‌كردند، تفاوت شلوار جين زنانه و مردانه در محل دوختن زيپ بود. در شلوارهاي جين مردانه، زيپ در جلو دوخته مي‌شد و در شلوارهاي جين زنانه در طرف راست شلوار. در دهه ۷۰ كه شلوار جين از كارخانه وارد جامعه شد، اين تفاوت شلوار جين برداشته شد و از آن زمان به بعد و به خصوص با حضور طراحان لباس برش شلوار بود كه تفاوت شلوار جين زنانه و مردانه را مشخص مي‌كرد. شلوار جين‌هاي زنانه كمري باريك‌تر نسبت به نمونه‌هاي مردانه داشتند. در سال‌هاي اخير با مد شدن شلوارهاي فاق كوتاه ديگر قطر كمر هم فرق شلوار زنانه و مردانه را نشان نمي‌دهد و سايز و ظرافت دوخت گوياي زنانه يا مردانه بودن شلوار جين است.
شلوار جين زنانه و مردانه دارد اما سن ندارد. اين روزها براي هر سني از نوزاد تا كهنسال شلوار جين وجود دارد و هر فردي در هر سني شلوار جين مي‌پوشد. شلوار جين لباس هيچ طبقه خاصي نيست و زن و مرد از هر طبقه اجتماعي و با هر درآمدي شلوار جين را به عنوان پوشاك غيررسمي مي‌شناسند، مي‌خرند و مي‌پوشند.
● از يك هزار تا n هزار
تنوع شلوار جين به مدل، طرح و رنگ محدود نمي‌شود. در بازار ايران قيمت شلوار جين نيز هيچ مرزي ندارد. يك خريدار مي‌تواند از ۱۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان شلوار جين انتخاب و خريداري كند، اين انتخاب به بودجه خريدار بستگي دارد. بازار ايران را جين‌هاي معروف به ترك تصاحب كردند اما فروشندگان جين‌هاي بالاي ۱۵۰ هزار تومان مدعي هستند كه جين‌هاي آنها آمريكايي است و كيفيتي بالاتر از جين‌هاي ترك دارد. در بازار جهاني نيز شلوار جين وضعيت مشابهي دارند. در خارج از ايران هم مي‌توان بين ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار شلوار جين انتخاب كرد. قيمت شلوار جين به شركت طراح و توليدكننده و مد بودن آن بستگي دارد. وقتي شلوارهاي جين لوله‌تفنگي مد مي‌شوند، اين مدل شلوار جين‌ها قيمت بالاتري نسبت به ساير مدل‌ها و شلوار جين‌هاي كلاسيك دارند.
 
ماهور نبوي‌نژاد
روزنامه كارگزاران

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:37 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog